Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Gastro / 6. September 2024

Top 5 spôsobov na dlhší život podľa Netflixu / Rady na dlhší život z dokumentu 'Live to 100'

Modré zóny, ako vysvetľuje dokument, sú časti sveta, kde ľudia žijú najdlhšie – a dokonca pomerne často dosahujú 100 rokov. Pojem „modré zóny“ prvýkrát vytvoril Dan Buettner, prieskumník z National Geographic a novinár, počas projektu, ktorý viedol v roku 2004. Po analýze demografických údajov a rozhovoroch s mnohými ľuďmi, ktorý dosiahli obdivuhodný vek identifikovali päť regiónov - Okinawa, Japonsko; Ikaria, Grécko; Sardínia, Taliansko; Nicoya, Kostarika; a Loma Linda, Kalifornia, ktoré sa vyznačovali mimoriadnou dlhovekosťou a vitalitou.

Top 5 spôsobov na dlhší život podľa Netflixu / Rady na dlhší život z dokumentu 'Live to 100'

Podľa Live to 100 má týchto päť miest niekoľko podobných prvkov – rastlinnú stravu, prirodzený pohyb a rodinu na prvom mieste. Takže, aké sú tieto zvyky? Pozrite sa na 12 vzorov, ktoré vznikli z modrých zón, a nájdite spôsoby, ako ich integrovať do Vášho života a komunity.

Osvojte si prirodzené pohyby.

U ľudí žijúcich v modrých zónach nenájdete predplatné do fitness centier. Značná časť ich preferovaných fyzických aktivít sa nekvalifikuje ako formálne cvičenie. Bez námahy integrujú fyzické aktivity do svojich každodenných rutín.

Manuálnosť: Staršie osoby v modrých zónach sa pri plnení každodenných úloh neopierajú o moderné zariadenia. Majú zvyk sekerať drevo, miesiť chlieb, vykonávať remeslá a venovať sa svojim koníčkom ručne. Okrem udržiavania aktivity svojich svalov a mozgu, výsledky ich práce im poskytujú pocit uspokojenia.

Chôdza: Namiesto siahnutia po aute ako dopravnom prostriedku, obyvatelia modrých zón preferujú chôdzu. Táto voľba im umožňuje pravidelné cvičenie a zároveň stráviť čas na čerstvom vzduchu.

Záhradkárčenie: Udržiavanie záhradky a pestovanie svojich plodín pomáha starším obyvateľom znížiť ťažisko ich teľa a precvičiť si rovnováhu.

Kľúčom je mať pozitívnu perspektívu na život.

Podľa výskumu Dan Buettnera obyvatelia modrých zón majú tendenciu udržiavať pokojný stav mysle a zažívajú všeobecne nižší stres. Pozrite sa s nami aké jednoduché a prirodzené techniky používajú.

Pravidelný oddych: Aj keď obyvatelia modrých zón sú známi svojou tvrdou prácou a často prekračujú bežný dôchodkový vek, pravidelne si každý deň vyhradzujú čas na relaxáciu. Namiesto toho, aby sa snažili zbaviť stresu len sedením na gauči, trávia čas spoločensky, tancujú a relaxujú.

Spiritualita: Obyvatelia modrých zón majú nezávisle od svojho duchovného zamerania tendenciu byť súčasťou náboženských a spirituálnych skupín a venovať čas svojej duchovnej praxi.

Zmysel života: Obyvatelia modrých zón majú hlboký pocit účelu, ktorý im poskytuje motiváciu každý deň. Či už je to prostredníctvom konceptu ikigai alebo plan de vida, títo ľudia prebúdzajú sa s jasným zameraním na to, čo môžu prispieť svetu.

Jesť s rozumom

Čo a koľko jeme, môže výrazne ovplyvniť naše zdravie a dlhovekosť. Ale odpoveďou nie sú nevyhnutne prísne a obmädzujúce diéty.

Rastlinná strava: Väčšina obyvateľov modrých zón sa výrazne spolieha na rastlinnú stravu, pričom až 95 % ich jedálnička tvorí široká škála zeleniny, strukovín a orechov, ktoré sú bohaté na vitamíny a bielkoviny.

Víno: Okrem adventistov v Loma Linda pijú vo všetkćh modrých zónach jeden alebo dva poháre vína denne, zatiaľ čo sa stretávajú so svojou komunitou.

Striedmosť: Okinawčania majú príslovie hara hachi bu, ktoré im pripomína, aby prestali jesť, keď sú ich žalúdky plné na 80 %. Pri stole tiež praktizujú niekoľko návykov všímavosti, vrátane pomalého jedenia, aby telo reagovalo na podnety, a zamerania sa na jedlo, aby si vychutnalo chute.

Spojte sa s ostatnými tak často, ako je to možné

Nezávisle od veku, obyvatelia modrých zón budujú skutočné väzby so svojimi spoluobčanmi, čo je kľúčovým prvkom týchto oblastí a pravdepodobne najdôležitejším faktorom ich dlhovekosti.

Rodina na prvom mieste: Pre obyvateľov modrých zón je rodina na prvom mieste, najmä v staršom veku. Udržiavanie starnúcich členov rodiny v blízkosti alebo v rámci rodinného domu zabezpečuje, že existuje silné prepojenie medzi generáciami. Tento fakt má skutočný dopad na ich dlhovekosť, ako je zrejmé z absencie domovov dôchodcov na Sardínii.

Partnerstvo: Ľudia v modrých zónach investujú čas do svojich romantických zväzkov a vytvárajú silné a láskyplné partnerstvá, vrátane manželstiev.

Sociálna podpora: Dôležitým faktorom dlhovekosti nie sú len romantické, ale aj platonické vzťahy. Mať stabilný sociálny kruh, na ktorý sa dá spoľahnúť, je kľúčové. Na Okinawe niektorí starší jedinci vytvárajú moais alebo skupiny susedských priateľov, ktorí sa pravidelne stretávajú a navzájom si poskytujú podporu v núdzi.

Aj keď je myšlienka modrých zón pútavá a zaujala predstavivosť verejnosti, je nevyhnutné kriticky preskúmať, či je pravdivá v praxi. Návyky životného štýlu pozorované v modrých zónach, ako je strava, fyzická aktivita a sociálne prepojenia, môžu prispieť k dlhovekosti, ich vplyv sa môže líšiť v závislosti od individuálnych okolností a kultúrnych kontextov. To, čo funguje pre jednu populáciu, nemusí byť nevyhnutne použiteľné alebo účinné pre inú. Hoci koncept modrých zón nemusí úplne vysvetľovať zložitosť dlhovekosti, má zmysel osvojiť si niektoré pozitívne návyky životného štýlu pozorované v týchto regiónoch. Rovnako ako vychutnanie si lahodnej polievky inšpirovanej diétou modrej zóny, začlenenie prvkov, ako je výživné stravovanie, pravidelná fyzická aktivita a silné sociálne väzby do nášho života, môže prispieť k celkovej pohode a možno aj predĺžiť naše roky. Namiesto hľadania univerzálneho riešenia môže prijatie vyváženého prístupu, ktorý integruje najlepšie postupy z rôznych zdrojov, viesť k zdravšiemu a plnohodnotnejšiemu životu.

Sardínska minestrone polievka

Bohaté jedlo, ktoré každý deň na obed jedia niektoré z najdlhšie žijúcich rodín na svete na Sardínii v Taliansku. Môže byť pripravené zo sezónnej zeleniny zo záhrady, ale vždy obsahuje fazuľu a fregulu, opekané semolinové cestoviny veľkosti kamienkov, ktoré sú obľúbené na Sardínii. Tento recept je priamo z oficiálnej stránky Blue Zone, bluezone.com.

INGREDIENCIE

90g sušenej bielej fazule

90g sušenej cranberry fazule

60g sušeného cíceru

7 polievkových lyžíc extra panenského olivového oleja

1 stredne veľká žltá alebo biela cibuľa

2 mrkvy

2 stonky zeleru

2 strúčiky cesnaku

1 plechovka drvených paradajok

3 zemiaky

1 fenikel

20g petržlenovej vňate

2 polievkové lyžice nasekanej čerstvej bazalky

50g sardínskej freguly, kuskusu alebo tarhone

1⁄2 lyžičky soli

1⁄2 lyžičky čerstvo mletého čierneho korenia

20g jemne nastrúhaného Pecorino Romano

POSTUP:

  1. Obe fazuľe a cícer namočte do veľkej misky s vodou aspoň na 8 hodín alebo až 16 hodín (cez noc). Následne ich dobre opláchnite.
  2. Zahrejte 3 polievkové lyžice olivového oleja vo veľkom polievkovom hrnci nastavenej na stredne vysokú teplotu. Pridajte cibuľu, mrkvu a zeler - nakrájané na malé kúsky; orestujeme za častého miešania, kým nezmäkne, asi 5 minút. Pridajte cesnak a varte, kým nebude voňavý, asi 20 sekúnd.
  3. Vmiešajte paradajky, zemiaky, fenikel, petržlenovú vňať a bazalku, ako aj scedenú fazuľu a cícer. Pridajte dostatok vody (6 až 8 šálok), aby bolo všetko ponorené.
  4. Zvýšte teplotu na maximum a priveďte do úplného varu. Znížte teplotu na minimum a pomaly dusíme bez pokrievky, kým fazuľa nezmäkne, ak je zmes príliš hustá, podľa potreby pridáme ďalšiu vodu, asi 1 1⁄2 hodiny.
  5. Vmiešame cestoviny, soľ a korenie. Pokračujte v dusení bez pokrievky, kým cestoviny nezmäknú, asi 10 minút.
  6. Do každej zo servírovacích misiek nalejte 1 polievkovú lyžicu olivového oleja. Rozdeľte medzi ne polievku a na každú pridajte 1 polievkovú lyžicu strúhaného syra.

V redakcii Top Fashion sme si tento poklad z modrej zóny skutočne obľúbili a veríme, že si ho rovnako vychutnáte aj vy. Prajeme vám dobrú chuť a dúfame, že vám tento recept prinesie nielen pôžitok, ale aj inšpiráciu pre vaše ďalšie kuchárske experimenty!

    56

    Súvisiace články